مجله تاسیسات کلاب

نحوه تنظیم پمپ آب رسانی در ساختمان ها

نحوه تنظیم پمپ آب رسانی در ساختمان ها

قبل از پرداختن به مبحث اصلی نکاتی را یادآوری می کنیم:

کمترین فشار آب که در ساختمان وجود دارد در بالاترین شیر ساختمان (بالاترین طبقه) و بیش ترین فشار که در ساختمان وجود دارد در پایین ترین شیر ساختمان (پایین ترین طبقه) می باشد.
برای اینکه آب را از پایین ترین نقطه به بالاترین نقطه برسانیم باید به فشار ناشی از ارتفاع غلبه کنیم که به آن ، فشار استاتیک می گویند.
فشار استاتیک: به ازای هر 10 متر ارتفاع 1 بار در نظر گرفته می شود.

حال برای تنظیم فشار ، اگر فشار خروجی پمپ را روی این مقدار تنظیم کنیم یعنی (به ازای هر 10 متر ارتفاع 1 بار) آن وقت آب به بالاترین نقطه می رسد . اما باید به این نکته توجه کنیم علاوه بر آنکه آب باید به بالاترین نقطه برسد، لازم است آب نیز با فشار کافی و مناسب از شیر خارج شود.

پس باید یک حداقل فشار برای بالاترین نقطه در نظر بگیریم. این حداقل فشار را طبق قوانین و ضوابط 2 بار در نظرمی گیریم.

همچنین باید به حداکثر فشار برای پایین ترین نقطه توجه کرد. حداکثر فشار پشت شیر آلات 4 بار در نظر گرفته می شود که به تجهیزات بهداشتی آسیب وارد نشود.

مثال زیر را در نظر بگیرید:

در ساختمانی با ارتفاع 15 متر فشار استاتیک ناشی از ستون آب می شود 1.5 بار.

حداقل فشار پشت شیر برای بالاترین نقطه (بالاترین طبقه) عبارت است از: 3.5=2+1.5 یعنی اگر فشار پمپ را روی 3.5 بار تنظیم کنیم هم آب به بالاترین نقطه می رسد و هم فشار و جریان کافی نیز وجود دارد.

حال باید دقت کنیم حداکثر فشار بیش تر از 4 بار نباشد تا به تجهیزات پایین دست آسیب وارد نشود.

در اینجا لازم است نکته مهمی را در رابطه با پمپ بیان کنیم :

اگر پمپ شما دور متغیر باشد . فشار را می توانیم روی 5/3 بار تنظیم کنیم و پمپ شما می تواند این مقدار فشار را ثابت نگه دارد. و نهایتا یک تلورانس 0.1 تا 0.2 بار را برای پمپ تنظیم می کنیم.
اما اگر پمپ شما دور ثابت باشد و برای تنظیم فشار باید خاموش و روشن شود آنگاه مجبور هستیم یک بازه برای پمپ تنظیم کنیم.
مثلا برای پمپ تعیین کنیم روی 4 بار خاموش شود و روی 3 بار روشن شود. برای فرمان دادن به خاموش و روشن شدن پمپ های دور ثابت از تجهیزی به نام پرشر سوئیچ استفاده می شود که بر روی آن می توانید مقدار فشار حداکثر و مقدار تلورانس را تنظیم کنید.

در مثال ذکر شده ارتفاع ساختمان 15 متر بود و طبیعتا فشار استاتیک ناشی از آن 1/5 بار می شود اما اگر ارتفاع ساختمانی 50 متر باشد آن وقت فشار در پایین ترین تجهیز در اثر فشار استاتیک بیش تر از 4 بار می شود . در این حالت با استفاده از زون بندی یا شیر فشار شکن این مشکل را رفع می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *