پمپ سیرکولاتور

پمپ سیرکولاتور

پمپ سیرکولاتور وظیفه حرکت دادن یا گردانیدن آب سرد یا گرم سیستم های تهویه مطبوع یا حرارت مرکزی ساختمان از محل تولید تا محل های تبادل حرارت در دستگاه های سرمایش و گرمایش را بر عهده دارند. پمپ های سیرکولاتور معمولا در ساختمان های کوچک و متوسط با دور کمتر (حدود 1450 دور در دقیقه) مورد استفاده قرار می گیرند. پس از تامین آب گرم در دیگ حرارت مرکزی ساختمان و همچنین تامین آب سرد در سیکل تبرید چیلر و سیستم سرمایش ساختمان، جریان دادن این آب گرم یا آب سرد در لوله ها تا محل های تبادل حرارت مانند رادیاتورها، فن کوئل ها و کوئل های هواساز به عهده پمپ های سیرکولاتور می باشد.
پمپ های سیرکولاتور نسبت به پمپ های مشابه آبرسانی دارای توان الکتریکی کمتری می باشند. پمپ های خطی روی لوله همراه با اتصال دنده ای یا فلنجی و پمپ های زمینی نیز روی شاسی مناسب تراز شده و روی بولت های دارای لرزه گیر لاستیکی نصب می شوند.

پمپ های سیرکولاتور معمولا در مسیر برگشت آب مدار سیستم های سرمایش یا گرمایش نصب می گردند. یعنی در سیستم های گرمایش قبل از دیگ حرارت مرکزی و در سیستم های سرمایش قبل از چیلر قرار می گیرند، به طوریکه خروجی آب پمپ های سیرکولاتور در سیستم های گرمایش وارد دیگ شده، سپس در رادیاتور ها و فن کوئل ها توزیع می گردد و در سیستم های سرمایش خروجی آب پمپ سیرکولاتور به اواپراتور چیلر و سپس به فن کوئل ها و کوئل هواساز ها وارد می شود.
به منظور برگشت آبگرم مصرفی استفاده نشده در لوله کشی آبگرم ساختمان، نصب پمپ برگشت آبگرم قبل از منبع کوئلی یا دو جداره روی لوله برگشت آبگرم ضروری است.

نکات مهم در انتخاب پمپ سیرکولاتور

  • پمپ خطی یا زمینی
  • اتصال دنده ای / فلنجی
  • برند و مدل پمپ سیرکولاتور
  • قدرت و دور موتور پمپ
  • قطر لوله های ورودی و خروجی از پمپ سیرکولاتور
  • میزان هد و دبی آب در گردش مورد نیاز سیستم

با تقسیم کیلو کالری بر عدد 2500 مقدار دبی (GPM) یا حجم آب در گردش همان مقطع از سیستم گرمایش به دست می آید.

با تقسیم کیلو کالری بر عدد 1250 دبی (GPM) یا حجم آب در گردش همان مقطع از سیستم سرمایش به دست می آید.

تنها وظیفه پمپ های سیرکولاتور در سیستم های بسته سرمایش و گرمایش، جبران افت فشار اصطکاکی جریان آب در طول لوله ها، اتصالات، شیرآلات و کویل های سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان می باشد. به همین دلیل هد مورد نیاز این پمپ ها معمولاً از هد پمپ آبرسانی همان پروژه بسیار کمتر بوده و این امر باعث کاهش موثر توان و قدرت موتور الکتروپمپ سیرکولاتور مورد نیاز پروژه می گردد.

پمپ های سیرکولاتور گراندفوس، پمپ های سیرکولاتور پمپ ایران، پمپ های سیرکولاتور ویلو، پمپ های سیرکولاتور IMP و پمپ های سیرکولاتور اپکس از معروف ترین برندهای پمپ سیرکولاتور با کیفیت می باشند.

در سایت مرجع و فروشگاهی تاسیسات کلاب انواع پمپ آب، پمپ سیرکولاتور، پمپ پکیجی و پمپ تصفیه آب از برند های معتبر و با کیفیت در اختیار مشتریان گرامی قرار داده شده است.

کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش:

دسته‌بندی