پکیج دیواری گازی


پکیج دستگاهی است که می تواند جایگزین موتورخانه مرکزی باشد. پکیج توانایی تأمین همزمان آب گرم مصرفی و آب گرم شوفاژ برای هریک از واحدهای ساختمان را دارد. پکیج ها به طور کلی در دو نوع دیواری و زمینی تولید می گردند. پکیج را می توان به راحتی به جای یک کابینت دیواری یا زمینی نصب کرد. پکیج ها علاوه بر بازدهی و راندمان انرژی بالایی که دارند، مصرف سوخت کمتر را نسبت به موتور خانه مرکزی بعنوان مزیتی بزرگ دارا هستند.  استفاده از پکیج علاوه بر حذف لوله کشی های گسترده در ساختمان باعث مستقل شدن هر یک از واحدها از نظر تامین گرمایش و آب گرم مصرفی می گردد.

نکات فنی مهم در خرید پکیج دیواری

 • برای محاسبه تقریبی ظرفیت پکيج شوفاژ مورد نیاز، متراژ واحد مسکونی را در 150 (کیلو کالری) و متراژ واحدهای اداری را در عدد 100 (کیلو کالری) ضرب می کنیم (زیرا واحدهای اداری مصرف آب گرم چندانی ندارند)  و در صورت نیاز می توانید با کارشناسان شرکت تاژان صنعت آریانو تماس بگیرید.
 • در شرایطی که محل نصب پکیج در فضای باز مانند بالکن یا پاسیو باشد و یا بخشی از مسیر دودکش به صورت افقی ( بیش از 30 سانتی متر) اجرا گردد، از پکیج شوفاژ فن دار استفاده می شود، چرا که یک فن هوادهی در بخش اگزوز، گازهای احتراق پکیج را به خارج از ساختمان منتقل می نماید. به همین دلیل پکیج دیواری فن دار معمولا به یک دودکش مخصوص دوجداره مجهز است که دود دستگاه از طریق این لوله به محیط بیرون تخلیه می شود.
 • پکیج شوفاژ دو مبدل در شرایطی مورد استفاده قرار می گیرد که یا آب ورودی املاح دارد و یا زیربنای آپارتمان بیش از 120 متر باشد. پکیج شوفاژ دو مبدل پکیج هایی هستند که به دلیل دارابودن دو مبدل حرارتی, (یکی برای سیستم گرمایش رادیاتورها و یک مبدل برای تامین آب گرم مصرفی )جریان آب گرم در آنها پیوسته بوده که سبب کاهش رسوب در مبدل و همچنین تامین آبگرم بیشتر می شود.
 • برخی از مدل های پکیج های گرمایشی مجهز به سیستم حفاظت در مقابل یخ زدگی می باشند که برای فعال بودن این سیستم، شرایط زیر الزامی می باشد.
 1. اتصال به برق
 2. حداقل فشار یک اتمسفری به آب داخل
 3. اتصال گاز پکیج (قابلیت نصب در خارج از آپارتمان)
 • استفاده از یک پکیج گرمایشی برای دو واحد اداری که مصرف آب گرم چندانی ندارند در صورت متناسب بودن قدرت گرمایش پکيج با متراژ واحدهای مذکور و رعایت برخی تمهیدات فنی قابل انجام است، در خصوص واحدهای مسکونی با توجه به محدودیت تامین آبگرم در پکیج ها و نیز امکان مصرف آبگرم همزمان در دو واحد مسکونی، نصب یک پکيج گرمایشی برای دو واحد مسکونی (هرچند متراژ کمی داشته باشند) مطلقا مناسب نمی باشد.
 • روش رایج سیستم تامین گرمایش ساختمان استفاده از (پکیج دیواری + رادیاتور) یا (پکیج دیواری + داکت اسپلیت) یا (پکیج دیواری + فن کوئل سقفی) که برای تامین هوای گرم در فصل سرد سال باید آبگرم پکیج قادر به رسیدن و حرکت در کوئل فن کوئل یا داکت اسپلیت باشد. در اینصورت با توجه به محدود بودن فشار پمپ سیرکولاتور پکیج های دیواری لازم است محاسبه قطر لوله ها و انجام  لوله کشی سیستم گرمایش از محل پکیج تا کوئل فن کوئل یا داکت اسپلیت دقیقا براساس جدول لوله کشی سیستمهای بسته و زیر نظر کارشناسان تاسیسات انجام پذیرد تا آب گرم پکیج قادر به رسیدن به کوئل فن کوئل و داکت اسپلیت باشد.

نکات حائز اهمیت جهت انتخاب پكيج شوفاژ ديواري گازی

 • سطح زیر بنا یا متراژ واحد مسکونی
 • مقدار آب گرم مصرفي
 • نحوه اجرای دودكش ساختمان (عمودی تا بام یا دارای مسیر افقی)
 • تامين هوای تازه یا اكسيژن مورد نياز برای احتراق سوخت مصرفی پکیج

طبق مبحث 17 مقررات ملی ساختمان حداقل متراژ قابل تایید برای نصب پکیج شوفاژ در واحد آپارتمانی مسکونی یا اداری 64 متر مربع می باشد و در غیر اینصورت تعبیه دریچه تامین هوای تازه جهت احتراق مناسب در محل نصب پکیج الزامی است.

محل نصب پکیج دیواری گازی

 • فاصله از کف تا زیر پکیج حداقل 120 سانتی متر
 • فاصله دستگاه با دیوار مقابل حداقل یک متر
 • فاصله با دیوار یا کابینت مجاور از هر طرف حداقل 15 سانتی متر
 • فاصله عمودی از کلاهک دودکش پکیج تا دریچه دودکش حداقل 30 سانتی متر
 1. توجه داشته باشید که پکیج نباید بالای اجاق گاز یا وسایل گرمازا نصب گردد.
 2. افزایش فاصله پکیج تا دریچه دودکش باعث زیاد شدن مکش و بهبود خروج گازهای احتراق از دستگاه می شود.
 3. دستگاه برای احتراق نیاز به اکسیژن کافی دارد، بنابراین حتما باید کف کابینت باز و درب کابینت کرکره ای باشد تا پکیج بتواند اکسیژن مورد نیاز خود را از محیط دریافت کند.

در سایت مرجع و فروشگاهی تاسیسات کلاب انواع پکیج های گازی، گازوئیلی، برقی، چگالشی، دوگانه سور و سه گانه سوز در اختیار مشتریان گرامی قرار گرفته است، همچنین شایان ذکر می باشد که کاربرد پکیج های گازوئیلی دوگانه سوز در ویلاها و منازل حیاط دار می باشد.کمی صبر کنید...

دسته‌بندی