منبع کوئلی


انواع منابع

  • منابع کوئلی
  • منابع تحت فشار

منبع کوئلی و منبع دوجداره از مهمترین تجهیزات تامین آبگرم مصرفی و بهداشتی در انواع ساختمان ها به شمار می آیند. در ساخت منابع آبگرم کویلی، دوجداره، انبساط و ذخیره آب سرد مصرفی، معمولا از ورق فولادی دارای پوشش آبکاری گالوانیزه (ورق گالوانیزه) و بعضا در صنایع غذایی و دارویی از ورق استیل استفاده می گردد. به منظور برآورد ظرفیت منبع آبگرم مورد نیاز ساختمان (منبع کویلی یا منبع دو جداره) با در نظر گرفتن تعداد واحدها، نوع کاربری ساختمان، ضریب تقاضا، ضریب همزمانی و ضریب مصرف به طور تقریبی برای هر واحد مسکونی بین 100 تا 200 لیتر ظرفیت منبع آبگرم  کویلی یا دوجداره در نظر گرفته می شود.

مزایای منابع کوئلی

  • منبع کوئلی در دو نوع ایستاده و افقی تولید می شوند، در سیستم های گرمایش مرکزی ساختمان برای تولید آب گرم مصرفی و بهداشتی  از آب سرد ورودی به ساختمان  استفاده می کنند.
  • مکانیزم عمل گرمایشی منابع کوئلی استفاده از انرژی گرمایی آب گرم یا بخار  دیگ حرارت مرکزی ساختمان در کوئل نصب شده درون منبع و انتقال این انرژی گرمایی به آب سرد ورودی در منبع کوئلی (مانند مبدل حرارتی) جهت گرم نمودن آب سرد مصرفی و تولید آبگرم بهداشتی است.
  • چنانچه پایین ترین قسمت کوئل منبع کوئلی آبگرم افقی بالاتر از سطح کلکتور دیگ آبگرم موتورخانه باشد، تامین آبگرم مصرفی با منبع کوئل دار افقی بدون استفاده از پمپ سیرکولاتور آبگرم قابل انجام است. 
  • جنس بدنه ی منابع کوئلی معمولا از ورق گالوانیزه گرم می باشد، اما در صورت استفاده از ورق سیاه، جهت جلوگیری از زنگ زدن و اکسید شدن آن، سطح داخلی منابع را با رنگ اپوکسی کاملاً پوشش می دهند.
  • برتری منابع کوئل دار نسبت به منابع دوجداره، آسودگی تعمیرات آن به دلیل تک جداره بودن (در صورت نشت) ، سرعت بیشتر گرم کردن آب سرد منبع و همچنین راندمان بالاتر کاری بدلیل وجود کوئل (یا مبدل حرارتی) در داخل آن می باشد.

نصب شير اطمينان، امتداد لوله سر ريز آب از منبع انبساط باز در روی بام تا محل موتور خانه، پیشگیری از سوراخ شدن جدار داخلی منبع دو جداره و یا کوئل آبگرم منبع آبگرم کوئلی ساختمان و نصب لوله ونت مناسب تهویه برای کليه مخازن ذخيره گازوئيل از نکات الزامی در مراحل اجرایی منابع می باشند.

در سایت مرجع و فروشگاهی تاسیسات کلاب انواع منابع کوئلی و منابع تحت فشار در اختیار مشتریان گرامی قرار گرفته است.کمی صبر کنید...

دسته‌بندی