رسوب زدا و سختی گیر آب


لزوم حذف سختی و املاح موجود در آب به این دلیل است که املاح موجود در آب هنگام گرم یا حتی سرد شدن آب، به صورت رسوب روی سطوح تبادل حرارتی مانند سطوح داخلی تیوپها و محفظه احتراق دیگهای حرارت مرکزی، کویل منابع کویلی، سطوح تبادل حرارت در مبدل های حرارتی، کندانسور و اواپراتور چیلرها، کویل فن کوئل ها ، هواساز ها قرار گرفته و موجب کاهش امکان انتقال حرارت و در نتیجه کاهش تبادل حرارت می شوند.

سختی یا املاح موجود در آب به دو نوع سختی موقت و سختی دائم قابل تفکیک می باشند. ترکیبات مربوط به بی کربنات کلسیم و منیزیم در آب را سختی موقت و املاح مربوطه به سولفات، کلرور و نیترات کلسیم یا منیزیم را سختی دائم می نامند (مانند رسوب داخل کتری). مجموع سختی دائم و موقت، سختی کل آب را تشکیل می دهند.

نصب فیلتر شنی روی لوله آب ورودی به سختی گیر، قبل از ورود آب به سختی گیر رزینی، مواد معلق و فلزات سنگین موجود از آب را جدا میکند و با توجه  به وجود مواد معلق و املاح فلزات سنگین مانند آهن، منگنز، مس در آب استفاده از فیلتر شنی بسیار موثر می باشد.

رزین کاتیونی مورد استفاده در سختی گیر‌های رزینی، پس از شستشو با محلول آب نمک (حاصل از نمک متبلور) احیاء شده و خاصیت سختی گیری خود را بازیابی می کند.

نکات مهم در انتخاب سختی گیر رزینی

  • سختی آب ورودی بر حسب ppm
  • دبی آب ورودی به سختی گیر
  • نوع و ظرفیت رزین
  • سیکل احیاء و شست و شو

رسوب زداهای مغناطیسی، الکترونیک و یا آلتراسونیک روی لوله ورودی آب به تجهیزات تبادل حرارتی مانند دیگ، چیلر، برج خنک کننده، مبدل های حرارتی، منابع کویلی، دوجداره نصب می شوند.

رسوب زداهای الکترونیک و آلتروسونیک قادر به فرستادن امواج الکترومغناطیسی یا امواج مافوق صوت با برد 150 تا 1000 متر در طول جریان مسیر آب لوله بوده و باعث می شوند رسوبات آب در طول مسیر سیکل تاسیساتی بسته خود همچنان به حالت محلول در آب باقی بمانند و رسوبات احتمالی قبلی نیز به تدریج برداشته شوند.

در سایت مرجع و فروشگاهی تاسیسات کلاب انواع دستگاه سختی گیر آب با بهترین کیفیت و گارانتی شرکتی در اختیار مشتریان گرامی قرار گرفته است.

 کمی صبر کنید...

دسته‌بندی