رادیاتور فولادی


امروزه یکی از روش های رایج گرمایش در ساختمان ها و منازل استفاده از انواع رادیاتور پره ای (آلومینیومی ، فولادی) و رادیاتور پنلی می باشد. آب موجود در رادیاتورها در سیستم حرارت مرکزی ساختمان (موتورخانه مرکزی) توسط تجهیزاتی مانند مشعل و دیگ، گرم می‌شود و این آب گرم‌ توسط پمپ و لوله ها به قسمت‌های مختلف ساختمان هدایت و وارد رادیاتورهای هر قسمت می‌شود؛ هنگامیکه گرمای آب در اثر تبادل حرارت با محیط توسط رادیاتورها کاهش یابد، دوباره اب به موتورخانه هدایت شده تا گرم شود و این چرخه بارها تکرار می شود.
از رادیاتورها در مکان هایی که نیاز به کنترل دقیق دما و رطوبت ندارند استفاده می گردد چرا که رادیاتورها عمدتاً دارای توانایی تولید گرما می باشند و قابلیت تنظیم درجه حرارت و رطوبت محیط را ندارند اما رادیاتورها در عین حال میزان رطوبت نسبی اتاق را نیز کاهش می دهند.

به طور میانگین و نرمال در طبقات وسط ساختمان برای هر متر مربع از بنای مفید حدود 85 کیلوکالری، برای طبقه بالای پارکینگ برای هر متر مربع، حدود 95 کیلو کالری و همچنین برای واحد هایی که در زیر سقف ساختمان واقع شده اند، حدود 120 کیلوکالری در نظر گرفته می شود.

انواع رادیاتور فولادی

رادیاتور فولادی پنلی از دو ورق آهن پرس شده با ضخامت1/2 میلی متر رو بروی هم که آب گرم در بین آن ها در جریان می باشد، ساخته می شود. رادیاتورهای فولادی پنلی بصورت تک کنوکتور و یا به صورت دو کنوکتور تولید می شوند.

رادیاتور فولادی پره ای از ورق آهن به ضخامت 1/25 میلیمتر در سایز های  600×200 و 500×200 و 300×200 میلیمتر ساخته می شود. سطح حرارتی رادیاتور فولادی 600 × 200 معادل0/31 متر مربع و سطح حرارتی رادیاتورهای 500×200 معادل 0/26 متر مربع و سطح حرارتی رادیاتور فولادی 300×200 معادل 0/18 متر مربع می‌باشد. اتصال پره‌های رادیاتور به یکدیگر از نوع جوش بوده و ضخامت هر پره رادیاتور فولادی معادل 4/5 سانیتیمتر است که سطح حرارتی خوبی را در فضای نسبتاً کمی ایجاد می کند.

نکات مهم در انتخاب رادیاتور فولادی


رادیاتورها در مجاورت جداره های پیرامونی و سرد ساختمان مانند زیر پنجره ها و نزدیک جداره های خارجی ساختمان نصب گردند.
استفاده از شیرهای ترموستاتیک رادیاتور به جای شیرهای معمولی برای رادیاتورها یک اجبار هوشمندانه و اقتصادی محسوب می شود. این شیرها به شدت از هزینه های مصرف گاز را کاهش می دهد، همچنین در افزایش عمر موتورخانه یا پکیج گرمایشی نیز تأثیر بسیاری دارد.
استفاده از شیر هواگیری خودکار رادیاتور باعث سهولت در عمل هواگیری می شود و به علاوه خطر نشت آب از رادیاتور را کاهش می‌دهد.
هواگیری هر سال در اول فصل سرما در حالتی که پمپ گردش آب رادیاتورها را خاموش باشد از الزامات اصول نگهداری تجهیزات گرمایشی می باشد.
فاصله حداقلی بلوک رادیاتور با دیوار 5 سانتیمتر و از کف 10سانتیمتر باشد.

افزایش فضای آزاد اطراف رادیاتورها باعث برای گردش بهتر هوا و افزایش بازدهی و قدرت حرارتی بیشتر رادیاتور می شود.

در سایت مرجع و فروشگاهی تاسیسات کلاب انواع رادیاتور های پره ای، پنلی، دکوراتیو و رادیاتور حوله خشک کن (از جنس آلومینیوم، فولاد و استیل) در اختیار مشتریان گرامی قرار گرفته است.کمی صبر کنید...

دسته‌بندی