دیگ فولادی


دیگ آبگرم فولادی (Hot Water Boiler) با استفاده از گرمای حاصل از احتراق مشعل و تبادل حرارت بین سطوح جذب انرژی گرمایی با سیال انتقال دهنده حرارت، گرمایش مورد نیاز سیستم حرارت مرکزی ساختمان در صنعت تأسیسات را تامین می کند.

دیگ های آبگرم فولادی در دو نوع "فایرتیوپ" و "واترتیوپ" تولید می گردند.

سطوح تبادل حرارت در دیگ های آب گرم فولادی و بخار بسیار حائز اهمیت می باشد، به همین دلیل برخی از تولیدکنندگان جهت افزایش سطوح تبادل حرارت، طبق روش‌های اجرایی استاندارد از سطح انتهای دیگ نیز برای گردش آب و تبادل حرارت استفاده می کنند که به این دیگ ها عقب خیس یا "Wet Back" می گویند، دیگ های وت بک از نظر هزینه ساخت و راندمان تبادل حرارت نسبت به دیگ های "Dry Back" شرایط بهتری دارند.

امروزه دیگ‌های سه پاس فول وت بک با کوره اصلی و فرعی تماماً کروگیت و با لوله‌های آتشخوار و تماماً توربولاتور و یا اسپیرال، بهترین انتخاب دیگ فولادی آب گرم برای ظرفیت‌ بالاتر از 600,000 کیلوکالری در ساعت و یا 600 کیلوبخار در ساعت، می باشند که دارای بیشترین راندمان و طول عمر در بین دیگ‌های فایرتیوب می باشد.


دیگ فولادی Calor 6bar آذران امرتات مدل C160


تفاوت دیگ آبگرم فولادی واترتیوب با فایرتیوب

 • جریان شعله و دود حاصل از احتراق با عبور از درون لوله ها و پاس های بویلر در دیگ های فایرتیوپ، گرمای خود را به آب دیگ منتقل می کنند، در حالیکه در دیگ های واترتیوپ مثل بویلر های نیروگاهی، گرمای مشعل ها فضای اصلی دیگ را اشغال کرده و آب درون لوله ها گرم می شود.
 • دیگ های واترتیوپ در ظرفیت های بسیار بزرگ تر از دیگ های فایرتیوب تولید می شوند
 • دیگ فولادی واترتیوب دارای بویلرهای فولادی است که برای کار در فشارهای بالا ساخته می شوند. دیگ های آبگرم فولادی در نیروگاه ها تا دمایی بالغ بر ۵۵۰ درجه سلسیوس و در فشار کار بیش از 100 بار تولید بخار می کنند در حالیکه فشار کار در دیگ های فایر تیوب حداکثر 30 بار می‌باشد.
 •  دیگ های فایبرتیوب دارای لوله های فولادی بلندی هستند که گازهای داغ تولید شده در کوره ی آنها، از درون این لوله ها عبور کرده و آبی که باید به بخار یا آب داغ تبدیل شود، اطراف آنها جریان داشته و سیرکوله می شود.
 • بویلرهای فایرتیوب نسبت به هزینه ساخت دارای راندمان بالایی می باشند و تعمیر و نگهداری این نوع از بویلرها آسان تر از نوع بویلرهای واترتیوب می باشد.

نکات مهم در خرید دیگ آبگرم فولادی

 • استاندارهای معتبر در خصوص جنس و نوع فولادهای بکاررفته در بدنه، کوره و تیوپهای دیگ آب گرم فولادی بسیار حائز اهمیت می باشد.
 • دستورالعمل‌های اجرایی مطابق با نقشه ساخت برندهای بین المللی در زمینه ساخت دیگ آبگرم فولادی رعایت شده باشد.
 • انتخاب آگاهانه نوع، ظرفیت و فشار کار دیگ مورد نیاز بدون توجه مطلق به تبلیغات
 • نظر به اهمیت دیگ و مشعل بعنوان قلب سیستم حرارت مرکزی ساختمان و لزوم در نظر گرفتن احتمال نواقص و خرابی در طولانی مدت، همچنین امکان صرفه جویی بیشتر در مصرف سوخت، در صورتیکه تعداد واحدهای مسکونی ساختمان 8 واحد یا بیشتر یا متراژ زیر بنای مفید بیش از 1000 متر مربع باشند طبق استانداردهای تاسیساتی نصب دو دستگاه دیگ آبگرم فولادی که هر یک قادر به تامین 60% از ظرفیت گرمایش مورد نیاز کل ساختمان را داشته باشند نوصیه می شود، اما در ساختمان هایی مانند بیمارستان ها، هتل ها و ... طبق توصیه استانداردهای بین المللی لازم است 3 دیگ و هر یک با قدرت تأمین 75 % از نیاز گرمایشی ساختمان نصب گردد.
 • با توجه به اهمیت موتورخانه ساختمان ها به عنوان مرکز تامین سرمایش و گرمایش، میبایست محل موتورخانه طوری در نظر گرفته شود که علاوه بر امکان رفت و آمد آسان ، درب ورودی بزرگ جهت امکان حمل تجهیزات مختلف، مساحت مناسب جهت سهولت انجام عملیات نصب،بازرسی و تعمیرات احتمالی ، همچنین برخورداری از نور کافی و تهویه مناسب هوا از نکات حائز اهمیت می باشد.
 • مهمترین تفاوت دیگ آبگرم فولادی با دیگ آب داغ ، بالابودن فشار کار دیگ های آب داغ است.
 • هنگام انتخاب دیگ آبگرم فولادی علاوه بر ظرفیت و ابعاد دیگ آب گرم یا آب داغ، فشار کار مورد نیاز دیگ را نیز مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز می توانید با کارشناسان شرکت دماتجهیز تماس حاصل فرمائید.
 • پس از انتخاب دیگ آبگرم یا آب داغ مورد نظر و قبل از حمل ، در محل نصب دیگ ها فنداسیون تراز شده و با ابعاد مناسب اجرا شود، تا پس از حمل بتوان دیگ را مستقیما روی فنداسیون مربوطه در موتورخانه قرار داد.

در سایت مرجع و فروشگاهی تاسیسات کلاب انواع مختلف دیگ های آبگرم فولادی ، چدنی و چگالشی در اختیار مشتریان گرامی قرار گرفته است. همچنین جهت انتخاب آگاهانه می توانید با همکاران ما در مجموعه تاژان صنعت آریانو ارتباط برقرار کرده و سوالات خود را در مورد کالاهای مورد نظر خود در سایت تاسیسات کلاب را مطرح نمائید.کمی صبر کنید...

دسته‌بندی