دیگ چدنی

دیگ چدنی

دیگ های آبگرم شوفاژ  در دو نوع چدنی و فولادی ساخته می شوند. محل نصی دیگ ها در موتورخانه ساختمان‌ها می باشد. دیگ های آبگرم دارای توانایی تامین آبگرم تجهیزات گرمایشی ساختمان مانند شوفاژ، فن کوئل و آبگرم مصرفی ساختمان و آبگرم استخر را با استفاده از انرژی حرارتی مشعل نصب شده در دیگ دارا می باشند.
فشار کار و راندمان جذب انرژی حرارتی در دیگ های شوفاژ چدنی کمتر از دیگ های فولادی می باشد، با این وجود اما استفاده از دیگ های شوفاژ چدنی به دلیل قابلیت تفکیک پره های دیگ و حمل آسان تر، قیمت مناسب تر و سهولت تعویض قطعات در بلند مدت، بسیار رایج تر از دیگ های فولادی می باشد.


دیگ چدنی شوفاژ ایران MI3 مدل S90-7


ویژگی ها و مزایای دیگ شوفاژ چدنی

 • مقاوم در برابر زنگ زدگی و فرسودگی
 • تامین آبگرم فراوان در سیستم های گرمایش موتورخانه مرکزی ساختمان
 • قابلیت جداسازی پره ها و حمل و نقل آسان
 •  قابلیت تغییر تعداد پره های دیگ چدنی و تغییر ظرفیت گرمایشی
 • قابلیت تعویض پره ها و جایگزینی با پره نو در صورت آسیب پره های دیگ چدنی
 • قیمت مناسب دیگ آبگرم چدنی نسبت به دیگ آبگرم فولادی

نکات مهم در انتخاب دیگ های چدنی

 • نظر به اهمیت دیگ و مشعل بعنوان قلب سیستم حرارت مرکزی ساختمان و لزوم در نظر گرفتن احتمال نواقص و خرابی در طولانی مدت، همچنین امکان صرفه جویی بیشتر در مصرف سوخت، در صورتیکه تعداد واحدهای مسکونی ساختمان 8 واحد یا بیشتر یا متراژ زیر بنای مفید بیش از 1000 متر مربع باشند طبق استانداردهای تاسیساتی نصب دو دستگاه دیگ آبگرم فولادی که هر یک قادر به تامین 60% از ظرفیت گرمایش مورد نیاز کل ساختمان را داشته باشند نوصیه می شود، اما در ساختمان هایی مانند بیمارستان ها، هتل ها و ... طبق توصیه استانداردهای بین المللی لازم است 3 دیگ و هر یک با قدرت تأمین 75 % از نیاز گرمایشی ساختمان نصب گردد.
 • با توجه به اهمیت موتورخانه ساختمان ها به عنوان مرکز تامین سرمایش و گرمایش، میبایست محل موتورخانه طوری در نظر گرفته شود که علاوه بر امکان رفت و آمد آسان ، درب ورودی بزرگ جهت امکان حمل تجهیزات مختلف، مساحت مناسب جهت سهولت انجام عملیات نصب،بازرسی و تعمیرات احتمالی ، همچنین برخورداری از نور کافی و تهویه مناسب هوا از نکات حائز اهمیت می باشد.
 • پس از نصب و آب بندی دیگ شوفاژ چدنی در موتورخانه، نصب روپوش دیگ علاوه بر زیباسازی، به دلیل لایه های پشم شیشه یا پشم سنگ نصب شده در داخل روپوش دیگ، باعث جلوگیری از اتلاف حرارتی دیگ در موتورخانه و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد دمای هوای موتورخانه می گردد.
 • نصب ترمومتر، مانومتر جهت نمایش دمای آب گرم موجود در دیگ و همچنین فشار سیستم گرمایش ساختمان روی هر دیگ چدنی موتور خانه الزامی می باشد.
 • نصب ترموستات مستغرق با دامنه دمایی 30 تا 110 درجه سانتی گراد جهت تنظیم دمای دیگ و فرمان off-on به رله مشعل روی هر دیگ شوفاژ چدنی الزامی می باشد.

نحوه محاسبه قدرت دیگ شوفاژ چدنی

جهت محاسبه تقریبی قدرت دیگ آبگرم شوفاژ چدنی متراژ زیربنای مفید ساختمان را در عدد 100 (کیلو کالری) ضرب کرده و سپس برای هر واحد مسکونی نیز عدد 6000 (کیلو کالری) بابت تامین آبگرم مصرفی را به آن اضافه نمائید. برای مثال، ساختمان با متراژ 2500 مترمربع زیربنای مفید و دارای 18 واحد آپارتمانی قدرت گرمایش دیگ مورد نیاز عبارتست از کیلوکالری 358,000=(18×6000)+(100×2500) .  تا 20 درصد به عنوان ضریب اطمینان به ظرفیت محاسبه شده دیگ آبگرم موتورخانه جهت اطمینان اضافه گردد.

در سایت مرجع و فروشگاهی تاسیسات کلاب انواع مختلف دیگ های آبگرم فولادی ، چدنی و چگالشی در اختیار مشتریان گرامی قرار گرفته است. همچنین جهت انتخاب آگاهانه می توانید با همکاران ما در مجموعه تاژان صنعت آریانو ارتباط برقرار کرده و سوالات خود را در مورد کالاهای مورد نظر خود در سایت تاسیسات کلاب را مطرح نمائید.


کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش:

دسته‌بندی