دستگاه تصفیه هوا

دستگاه تصفیه هوا

امروزه استفاده از دستگاه تصفیه هوا در شهرهای بزرگ و صنعتی الزامی می باشد.

زندگی در شهرهای صنعتی، کلان شهرها، مشکلات زیادی از جمله آلودگی هوا و در ادامه بیماری های قلبی و تنفسی را همراه دارد. برای پاکیزه کردن هوا در سطح کلان شایدنتوان به سرعت عمل کرد، اما در محیط های بسته اختصاصی مانند فضاهای خانگی و اداری می توانیم از دستگاه تصفیه هوای مورد تایید و کارآمد استفاده نمائیم. بدون شک همه می دانیم کیفیت هوایی که تنفس می کنیم در سلامتی ما نقش بسیاری دارد. به همین دلیل باید به این موضوع کاملاً عمیق و جدی اندیشید. آلودگی هوایی که تنفس می کنیم موضوع مهمی می باشد، پس بهترین کار این است که با خرید دستگاه تصفیه هوا با فیلترهای مناسب برای جذب ذرات معلق و دیگر آلودگی ها، محیط کوچکی که در آن نفس می کشیم را پاکسازی کنیم.

ضرورت استفاده از دستگاه تصفیه هوا

هرساله میلیون ها نفر در جهان در اثر عوارض آلودگی هوا دچار بیماری های قلبی، تنفسی و ... شده که در نهایت دچار مرگ زودرس می شوند. طبق تحقیقات متشر شده در مجله علمی لانست در سال 2015 حدود 6 میلیون نفر در اثر تنفس هوای آلوده عمدتا در شهرهای بزرگ و آلوده جهان، جان خود را از دست داده اند. این مرگ و میرها از طریق تنفس ذرات معلق و گاز دی اکسید کربن در هوای شهرهای پرجمعیت و مبتلا شدن افراد به انواع بیماری ها (آسم، برونشیت، آلرژی تنفسی، تنگی نفس، افزایش فشار خون، تپش قلب و حملات قلبی یا مغزی) صورت می گیرد.

روزانه بیش از 9200 تن انواع آلاینده ها توسط عوامل مختلف آلوده کننده هوا و بخصوص اتومبیل ها وارد هوای تهران می گردند. دستگاه‌ تصفیه هوا در کاهش یا از بین بردن آلودگی‌ های هوای محیط منزل و محل زندگی ما نقش مهمی دارد. در ایران آلوده ترین هوا معمولا در شهرهای تهران، مشهد، اهواز، اراک، اصفهان و زاهدان دیده می شود. طبق تحقیقات انجام شده توسط سازمان بهداشت جهانی، میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوای تهران، تنها در سال 1392 معادل 4500 نفر بوده است که اغلب این موارد در فصل پاییز و زمستان و در اثر تنفس ذرات معلق هوا و ورود آن به ریه افراد گزارش شده است. این ذرات معلق در هوا پس از تنفس، تنها در مدت 20 دقیقه وارد سیستم گردش خون بدن هر فرد می شوند که متاسفانه انسداد عروق کرونری، افزایش فشار خون و نهایتا سکته قلبی را در پی خواهد داشت.

آلودگی هوا با سخت کردن دیواره سرخ رگ ها سبب افزایش فشار خون شده که این امر بخصوص در سالمندان و افرادی که دارای زمینه فشار خون بالا می باشند باعث بروزتپش قلب و سکته های قلبی و مغزی می گردد. همچنین بر اساس تحقیقات یاد شده، متاسفانه تاثیر آلودگی هوا در افراد سالخورده و با زمینه های بیماری بسیار جدی تر بوده و حتی با یک ساعت حضور آنها در هوای آلوده شهرهای بزرگ این تاثیرات منفی در تپش قلب، فشار خون و تنفس قابل مشاهده است.

دستگاه تصفیه هوا با جذب ذرات معلق در هوا و حذف یون های آلوده کننده موجود در هوای شهرهای بزرگ و صنعتی، قادر به از بین بردن گازهای سمی مانند O3 ، SO2،NO2 ، CO و CO2 و تصفیه هوای محیط زندگی شما می باشد. همچنین دستگاه تصفیه هوا از رشد قارچ ها و کپک ها جلوگیری کرده و موجب کاهش چشمگیر حملات آسمی و آلرژی می گردد. اگر فیلترهای دستگاه تصفیه هوا را پس از چند ماه کارکرد مشاهده کرده باشید، به اهمیت ویژه استفاده از دستگاه تصفیه هوا در منزل یا محل کار خود پی خواهید برد.
دستگاه تصفیه هوای خانگی همچنین علاوه بر جذب و از بین بردن ذرات معلق و آلودگی هوا مانند باکتری ها، قارچ ها، ویروس ها و گرده گیاهان، با جذب بوهای نامطبوع و بوی سیگار در محیط های بسته در تصفیه هوا کاملا مؤثر بوده و هوای پاک، سالم و مفرّح را به ارمغان می آورد.

امروزه یکی از عواملی که باعث آلودگی هوای شهر تهران می گردند، ذرات معلق با ابعاد 2/5 میکرون می باشند.

ماسک هایی که دارای استاندارد آمریکایی NIOSH واستاندارد اروپایی EN149 هستند، از جمله ماسک های مورد قبول برای فیلتر کردن این ذرات می باشند. 

انواع دستگاه تصفیه هوا

 • دستگاه تصفیه هوا رومیزی
 • دستگاه تصفیه هوا ایستاده
 • دستگاه تصفیه هوای همراه
 • دستگاه تصفیه هوای اتومبیل

فیلترهای داخلی دستگاه تصفیه هوا خانگی

 • فیلتر پلاسما (ESP)
 • فیلتر کربن فعال
 • فیلتر هپا
 • لامپ مولد اشعه ماوراء بنفش در دستگاه تصفیه هوا (UV)
 • فیلتر هگا
 • فیلتر نانو پلاسما
 • مولد یون منفی

یکی از مهم ترین نکات در بهره برداری صحیح از دستگاه تصفیه هوا، توجه به زمان تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه هوا می باشد. با توجه به سرد شدن هوا از اواخر فصل پاییز و ایجاد پدیده وارونگی هوا و ریزش برگ های درختان در آذرماه، عملا تصفیه طبیعی هوا توسط برگ درختان تا پایان زمستان متوقف می گردد ، بهترین زمان برای تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه هوا خانگی در شهرهایی مانند تهران، اصفهان و اراک اوایل آذرماه هرسال می باشد. تنها فیلتر نانو می باشد که نیازی به تعویض سالانه ندارد.

در سایت مرجع و فروشگاهی تاسیسات کلاب انواع دستگاه تصفیه هوا در برند های مطرح در اختیار مشتریان گرامی قرار گرفته است.

کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش:

دسته‌بندی