استخر،سونا،جکوزی

استخر،سونا،جکوزی

لوازم و تجهیزات استخر مجموعه دستگاه های تصفیه و ضدعفونی آب، تامین فشار و گردش آب، گرمایش و رطوبت گیری از محل سالن استخر و جکوزی تا تجهیزات و لوازم جانبی از قبیل چراغ استخر، تخت، سایبان، دایو ، آب نما، هند ریل و ... را شامل می گردند.

به عنوان مثال، در حیطه دستگاه های تصفیه و ضدعفونی آب از مجموعه لوازم و تجهیزات استخر، سونا، جکوزی می توان به انواع فیلترهای تصفیه، انواع پکیج های تصفیه، انواع ترموباکس، انواع مبدل حرارتی، انواع کلرزن ها، جاروهای استخر، لامپ UV، اسکیمر ها، استرینر ها و ... اشاره نمود.

همچنین در خصوص تجهیزات تامین فشار و گردش آب در سیستم از مجموعه لوازم و تجهیزات استخر، سونا، جکوزی می توان به پمپ های تصفیه، جت پمپ های جکوزی، بلوئرها و ... اشاره نمود.

انواع گرمکن های آب استخر و جکوزی و همچنین هیترهای برقی و گازی سونا نیز از مهمترین لوازم و تجهیزات استخر، سونا، جکوزی می باشد که در برندها و ظرفیت های مختلف در سایت فروشگاهی تاسیسات کلاب ارائه گردیده است.

پمپ تصفیه استخر

قلب سیستم تصفیه آب استخر، پمپ استخر می باشد. پمپ تصفیه استخر، آب خروجی از سیستم تخلیه را از فیلتر عبور داده و مجددا به کاسه استخر باز می گرداند. قبل از پمپ، یک صافی فلزی قرار دارد تا برگ و آشغال های احتمالی باقیمانده که ممکن است باعث از کار افتادن و یا صدمه دیدگی پمپ شود را جمع کند.

پمپ های تصفیه آب استخر را می توان از مهم ترین و الزامی ترین لوازم استخر به شمار آورد؛ بدون شک خرید و نصب این تجهیزات استخر باید در اولویت طراحان و سازندگان قرار گیرد، چرا که وجود مابقی لوازم استخر تحت الشعاع نصب و اجرای این دستگاه ها قرار می گیرند.

آب استخر باید در یک سیستم تصفیه سیرکوله شود تا کثیفی و آلودگی آن از بین برود. در یک مدل طراحی مرسوم، آب از دو یا چند خروجی کف استخر و چند اسکیمر که دور تا دور بالای استخر تعبیه شده توسط مکش پمپ تصفیه استخر جمع آوری گردیده و به سمت پمپ و سپس فیلتر تصفیه آب استخر هدایت می شود.

فیلتر تصفیه استخر و جکوزی

انواع فیلتر تصفیه 

  • فیلتر شنی
  • فیلتر کارتریجی
  • فیلتر دیاتومه

فیلترهای تصفیه استخر و جکوزی معمولا از نوع فیلتر شنی با مخزن های بزرگ هستند که از فایبر گلاس و فلز ساخته شده و شامل یک بستر ضخیم از شن مخصوص بوده و همانند پمپ ها و پکیج های تصفیه آب استخر از الزامی ترین تجهیزات و لوازم استخر می‌باشند.

آب از بالای مخزن فیلتر وارد شده و بواسطه نیروی جاذبه زمین، به سمت پایین حرکت و از روی شن ها عبور می‌کند. ذرات ریز شن، املاح و آلودگی ها را به خود جذب کرده و در انتهای مخزن، آب تصفیه شده جمع آوری و خارج می گردد.

به مرور زمان و با توجه به گرفتگی منافد داخل فیلتر شنی، شدت جریان آب در فیلتر کاهش می یابد.می توان از روی گیج های فشار ورودی و خروجی فیلتر و مشاهده اختلاف فشار میزان کاهش جریان را کنترل نموده و در صورت نیاز فیلتر را شستشوی معکوس نمود.

باید یک سیستم ضدعفونی برای از بین بردن عوامل بیماری زا مثل باکتری ها وجود داشته باشد. ضد عفونی کننده متداول استخرها، کلر می باشد که بصورت ترکیبات شیمیایی هیپوکلریت کلسیم و هیپوکلریت سدیم وجود دارد. وقتی ماده جدید یا آلودگی وارد آب می شود، کلر بصورت ترکیبات شیمیایی مختلف از جمله "اسید هیپوکلرو" با آنها واکنش نشان می دهد. اسید هیپوکلرو، باکتری ها و عوامل بیماری زا را بوسیله تخریب ساختار آنزیم های آنان از بین می برد.

روش های گرمایش آب استخر و جکوزی

  • گرمایش آب استخر با استفاده از گرمکن های برقی
  • گرمایش آب استخر با استفاده از پکیج های گازی مخصوص گرمایش آب استخر
  • گرمایش آب استخر با استفاده از سیستم سولار به صورت غیر مستقیم و مستقیم
  • گرمایش استخر با استفاده از مبدل های حرارتی
  • گرمایش آب استخر با استفاده از دیگ (چدنی و یا فولادی) و مبدل حرارتی (پوسته و لوله و یا مبدل حرارتی صفحه ای)

هیتر برقی و گازی سونا

هیتر برقی و گازی سونای خشک را می توان به دو دسته هیتر برقی سونا که با انرژی الکتریکی (بوسیله المنت های مخصوص) کار می کند و یا هیتر گازی سونا که با سوخت گاز یا گازوئیل کار میکند (متشکل از دیگ و مشعل گازی، دوگانه سوز، گازوئیلی) تقسیم بندی نمود. در دو نوع ذکر شده از هیتر های سونا خشک از سنگ سونا جهت انباره کردن گرما استفاده می گردد که این امر علاوه بر زیبایی که به داخل اتاق سونا می بخشد به کاربر این امکان را میدهد که بتواند بر روی هیتر اسانس (اکالیپتوس) بریزد. چون امکان ریختن اسانس به صورت مستقیم بر روی سینی کوره (هیتر سونا خشک گازی) یا بر روی المنت (هیتر سونا خشک برقی) وجود ندارد.

هیترهای سونا بخار هم به دو گروه هیتر برقی سونای بخار (دیگ برقی سونای بخار) که معمولا در پشت دیوار سونای بخار نصب میگردند و هیتر گازی (دیگ بخار) که میتوان در فاصله بیشتر و در موتور خانه نصب گردند تقسیم می شوند.

رطوبت گیر استخر

هوای محیط به علت دارا بودن نم و رطوبت می تواند باعث ایجاد جلبک های سمی و همچنین تخریب شدید مصالح ساختمانی در محیط استخر (خصوصا استخرهای سرپوشیده آبگرم) گردد.

یک استخر سرپوشیده شنا می تواند لحظات شاد و مفرحی را فراهم کند اما تبخیر از سطح آب می تواند باعث ایجاد مشکلات ساختاری گردد. در معرض رطوبت بالا قرار گرفتن دیوارها، دکوراسیون و همچنین کف و سطح زمین باعث می شود مصالح به کار رفته به سرعت مورد تخریب قرار گیرند.به همین دلایل از رطوبت گیر استفاده می شود.

از دیگر لوازم و تجهیزات استخری می توان به ترموباکس، اسکیمر، استرینر، نردبان استخری، تخت کنار استخر، آب نما، هند ریل، جاروی استخری و ... اشاره نمود.

در سایت مرجع و فروشگاهی تاسیسات کلاب شما عزیزان می توانید انواع تجهیزات استخر، سونا و جکوزی را مشاهده و جهت خرید اقدام نمایید.

کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش: