پمپ تصفیه آب

پمپ تصفیه آب

پمپ های تصفیه آب استخر همانطور که از نامشان پیداست با استفاده از پمپی که دارند عملیات پمپاژ آب را انجام می دهند ، این پمپ ها پس از پمپاژ آب به داخل مخازن خود ، آب عبور کرده از مخزن را تصفیه کرده و در صورت آلوده بودن آب آن را تمیز و شفاف می کند تا همواره استخری با آب تمیز و شفاف داشته باشیم .

از آن جا که آب استخر ها معمولا راکد است و جریانی ندارد ممکن است پس از گذشت چند وقت کدر شود ، این کدر شدن آب به منظور ایجاد بستر رشد باکتری ها و جلبک ها فراهم شده است و در صورت عدم رسیدگی به استخر ممکن است آب آلوده و تیره شود و همچنین مزه بدی را بگیرد ، در دراز مدت نیز ممکن است بوی نامطبوعی نیز از استخر به محیط بیرون پراکنده شود . به همین دلیل نیز نیاز است که آب استخر خود را به هر چند وقت یک بار و به صورت مداوم تعویض کنید .

اما پمپ های تصفیه چگونه روند پاکسازی آب را انجام می دهند ؟ پمپ های تصفیه آب ممکن است از نظر ساختاری و همچنین قدرت و ظرفیت متفاوت باشند اما تمامی آن ها با استفاده از فیلتر های تصفیه روند پاکسازی و تصفیه آب را انجام می دهند ، محل قرار گیری فیلتر های تصفیه کن در درون مخزن پمپ تصفیه قرار می گیرند ، در ابتدا پمپ قدرتمند موجود در این دستگاه آب استخر را از دریچه خروجی آن به داخل مخزن پمپ هدایت می کند ، در درون مخزن آب با گردش ، از میان فیلتر عبور کرده و کثافات و آلودگی های آب جذب فیلتر شده و در نهایت آب تمیز از درگاه خروجی پمپ خارج می شود .

                                                                        

در شکل بالا، که سطح مقطع یک پمپ استخری را نشان می دهد، می توان اجزای اصلی این تجهیز را به خوبی در یک نما مشاهده کرد. این اجزای اصلی عبارتند از:

 •  درب بخش صافی (Strainer) پمپ که برای ایجاد دسترسی به سبد صافی و تمیز کردن آن تعبیه شده است.
 • سبد صافی پمپ که برای گرفتن ذرات و آشغالهای درشت پیش از ورود آب به داخل پمپ تعبیه شده است.
 •  دیفیوزر (Diffuser) پمپ که وظیفه هدایت آب به داخل پره ها و همینطور جمع آوری آب خروجی از پره ها برای خروج از پمپ را بر عهده دارد.
 •  پره(Impeller) که باعث افزایش فشار آب به وسیله نیروی گریز از مرکز می شود.
 • الکتروموتور که باعث ایجاد نیرو برای چرخش پره پمپ می شود.
 • نازلهای ورودی و خروجی آب به داخل و حارج پمپ

نکاتی در مورد نصب پمپ تصفیه آب استخر:

 1. به عنوان یک قاعده کلی باید پمپ تصفیه استخر حداقل به اندازه 6 اینچ (15Cm) بالاتر از کف موتورخانه (برای جلوگیری از صدمه آب بک واش فیلتر شنی و یا آب های سطحی کف موتور خانه به الکتروموتور پمپ) نصب شده و ضمناً بر روی یک سطح صلب و تراز شده، بدون لرزش قرار گیرد.
 2. پمپ تصفیه آب استخر باید به گونه ای نصب گردد که جهت سرویس و یا تعویض پمپ به تکنسین امکان دسترسی مورد نیاز را بدهد.
 3. همچنین در محل مکش و دهش پمپ استخر از شیر فلکه کشویی استفاده گردد که در صورت نیاز به تعویض و یا تعمیر بتوان پمپ را از مدار عبور آب خارج نمود.
 4. ضمنا پمپ های تصفیه آب استخر را در نزدیکی پایه فیلتر تصفیه نصب نکنید، چرا که هنگام باز کردن فیلتر به منظور تعمیر و تمیزکاری الکتروموتور پمپ تصفیه آب استخر در معرض ریزش آب و آسیب دیدگی قرار می گیرد.
 5. هنگام نصب پمپ استخر به فضای بین فیلتر و پمپ استخر توجه داشته باشید. سعی کنید از به کار بردن خم ها و اتصلات با زاویه 90 درجه تا حد امکان جلوگیری شود.
 6. چنانچه پمپ تصفیه آب استخر در محلی نصب شود که لازم است صدای ناشی از ارتعاشات پمپ محدود گردد، بهتر است در سراسر فونداسیون پمپ از بالشتک چوب پنبه ای و یا ارتعاش گیر صنعتی لاستیکی استفاده نمایید.
 7. پمپ های فوق باید تا حد ممکن نزدیک به کاسه استخر و جکوزی و زیر خط سطح آب استخر نصب گردند.
 8. همچنین نصب پمپ تصفیه استخر رزرو خصوصاً در استخرهای عمومی ضروری است.
  پمپ رزرو این امکان را فراهم می آورد که هنگام تعمیر و یا سرویس یکی از پمپ ها، گردش آب توسط پمپ دیگر بدون وقفه ادامه یابد. همچنین با استفاده از دو پمپ کل آب سیستم را می توان ظرف مدت کوتاهتری تخلیه نمود.
 9. باید در مسیر مکش کلیه پمپ های تصفیه استخر و جکوزی، موگیر قرار گیرد که وظیفه آن گرفتن مو، پارچه و سایر مواد خارجی معلق در آب قبل از ورود به دهانه مکش پمپ تصفیه آب استخر است. این وسیله از پیچیدن رشته های مو و پارچه به دور پروانه پمپ تصفیه استخر جلوگیری می نماید.
 10. موگیر یا استرینر از یک غربال سبدی شکل قابل برداشت و نظافت تشکیل شده است و باید به گونه ای نصب شده باشد که آب از سمت داخل آن عبور نماید.

توجه : صافی یا غربال باید غیر قابل خوردگی بوده و قطر سوراخ های سبد آن از یک هشتم اینچ بیشتر نباشد. همچنین مجموع مساحت این سوراخ ها باید حدود 10 برابر مساحت مقطع لوله ورودی موگیر باشد.
با چنین مساحتی افت فشار کاهش یافته و طول مدت کارکرد موگیر قبل از نیاز به هر دوره نظافت افزوده می شود.

کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش:

دسته‌بندی