سرمایشی ، تهویه مطبوع

سرمایشی ، تهویه مطبوع

انواع تجهیزات سرمایشی و تهویه مطبوع

  • سیستم های سرمایشی و تهویه مطبوع مستقل (مینی چیلر، داکت اسپلیت، فن کوئل، کولرگازی، کولر آبی)
  • سیستم های سرمایشی و تهویه مطبوع مرکزی (انواع چیلرها، VRF)

در ذیل معرفی کوتاهی از انواع تجهیزات سرمایشی و تهویه مطبوع می خوانید.

اسپلیت و کولر گازی

کولر گازی یا اسپلیت از پرطرفدارترین و رایج ترین تجهیزات تهویه مطبوع مستقل و خانگی بوده که برای تأمین سرمایش (حتی گرمایش) در محیط های مختلف مسکونی، اداری مورد استفاده قرار می گیرند.

با نصب کولر گازی در هر قسمت از یک محیط ساختمان امکان تنظیم دمای کاملا مستقل از دمای دیگر قسمت های ساختمان در اختیار شماست. کولرهای گازی و اسپلیت در انواع دیواری، ایستاده، پرتابل و پنجره ای، تولید می شوند. در سایت مرجع و فروشگاهی تاسیسات کلاب مدل های مختلف اسپلیت و کولر گازی دیواری از ظرفیت های 9000 تا ظرفیت های 30000، مدل های ایستاده از ظرفیت های 30000 تا ظرفیت های 90000 و مدل های پرتابل در ظرفیت های 7000 تا 14000 به مشتریان گرامی ارائه می گردد.

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت یا همان اسپلیت های کانالی یک کندانسور بزرگتر با ظرفیتی چند برابر کندانسورهای کولرگازی هستند که قدرت ایجاد سرمایش و گرمایش را در واحد های مختلف بصورت همزمان ایجاد میکنند. داکت اسپلیت جایگزین چند کولرگازی و اسپلیت می شود و از نظر هزینه بسیار مقرون بصرفه بوده و فقط نیاز به کانال کشی از محل نصب در هر واحد تا نقاط مختلف همان واحد از بالای سقف کاذب را دارد.
از جمله برندهای معتبر داکت اسپلیت می توان به ال جی، هایسنس، دایکین، میدیا و گرین اشاره نمود.

فن کوئل

فن کوئل ها تجهیزاتی هستند که در سیستم های تهویه مطبوع دارای چیلر مورد استفاده قرار می گیرند. فن کوئل ها در انواع مختلف فن کوئل سقفی (با کابین و بدون کابین)، فن کوئل های زمینی (با کابین و بدون کابین)، فن کوئل های کاستی (یکطرفه، چهارطرفه)، فن کوئل های دیواری و فن کوئل های کانالی پر فشار  ارائه میشوند.

از جمله برند های معتبر فن کوئل می توان به تهویه، نیک، میدیا، آکس، گلدیران و گرین اشاره نمود.

چیلر

در سیستم های تهویه مطبوع مرکزی، چیلر مرکز ثقل سیستم تهویه مطبوع به شمار می رود.

 چیلرها به دو دسته کلی چیلرهای تراکمی (چیلر تراکمی آبی - چیلر تراکمی هوایی) و چیلر های جذبی تقسیم بندی می شوند.

چیلر تراکمی آبی

مزیت اصلی چیلرهای تراکمی آبی نسبت به چیلر های هوایی، راندمان (COP) بالاتر و قیمت کمتر نسبت به چیلر های هوایی است، البته چیلرهای آبی، بدلیل اینکه نیاز به خرید، نصب و نگهداری برج خنک کننده دارد ممکن است در برخی پروژه ها ایجاد محدودیت نماید.

چیلر تراکمی هوایی

مزیت اصلی چیلرهای تراکمی هوایی نسبت به چیلرهای آبی، امکان استفاده در هرگرنه شرایط آب و هوایی شرجی، امکان نصب در پشت بام، بالکن یا هر فضای دیگری خارج از موتورخانه و همچنین عدم نیاز به مصرف آب و نصب برج خنک کننده برای خنک نمودن مبرد و کندانسور در چیلرهای هوایی می باشد.

چیلر جذبی

چیلر های جذبی یکی از تجهیزات تولید سرمایش در سیستمهای تهویه مطبوع مرکزی بوده که مزیت اصلی آن ها مصرف برق خیلی پایین تر نسبت به چیلرهای تراکمی می باشد، اما نیازمند انرژی حرارتی زیادی (مانند آبگرم – آب داغ – بخار – شعله مستقیم) می باشند و چالش هایی نظیر هزینه اولیه بالاتر از چیلرهای تراکمی، اشغال فضای بیشتر نسبت به چیلر های تراکمی، هزینه نگهداری بالا، راندمان پائین تر نسبت به چیلر های تراکمی پیش رو می باشد.

مینی چیلر

مینی چیلر در اصل چيلرهاي هوایی كوچک و کم صدا با ظرفیت کمتر از 20 تن می باشد که براي آپارتمانها، ویلاها و ساختمان هايي كه مي خواهند سرمايش و حتي گرمايش مستقل داشته باشند و مشكلات مربوط به موتورخانه مركزي را تحمل نكنند مناسب می باشند.

از مزیت استفاده از مینی چیلرها میتوان به مواردی نظیر دو فصل بودن در مدل های دارای هیت پمپ، قیمت مناسب و صرفه اقتصادی برای واحدهای بزرگتر، مستقل شدن هزینه برق و ابتکار عمل در تعیین دمای واحد اشاره نمود.

از جمله برند های معتبر مینی چیلر می توان به میدیا، یورو انرژی، جی پلاس، آرن، آکس و.... اشاره نمود.

کولر آبی

کولر های آبی مناسب استفاده در مناطق با هوای گرم و خشک و البته معتدل می باشد. از اصلی ترین مزایای استفاده از کولرهای آبی می توان به مواردی چون قیمت مناسب تر، مصرف برق پایین تر، نصب و راه اندازی آسان تر، هزینه جزئی تعمیرات احتمالی آن اشاره نمود.
در گروه کولرهای آبی سایت مرجع و فروشگاهی تاسیسات کلاب می توانید انواع کولر آبی از جمله کولر آبی سلولزی، کولر آبی پوشالی، کولر آبی پلیمری را در برندهای معتبر مانند انرژی، آبسال، برفاب، سپهر الکتریک، لورچ، نیرو تهویه البرز، مهیاسان و... را بررسی و خرید نمائید.

کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش: