اسپلیت و کولر گازی

اسپلیت و کولر گازی

به طور کلی تمامی کولرهای گازی و اسپلیت ها بر اساس سیکل تبرید تراکمی کار می کنند. در کولرهای گازی یا اسپلیت یونیت‌ها ابتدا مایع مبرد در کندانسور (بخش بیرونی کولر گازی یا پنل بیرونی اسپلیت ها) خنک می شود و از طریق لوله مسی به شیر انبساطی (expantion valve) منتقل شده و از آنجا به صورت گاز مبرد و آماده جذب گرمای محیط وارد کوئل پنل داخلی می گردد. هوای داخل نیز پس از عبور از میان کوئل های پنل داخلی (اواپراتور) تبدیل به هوای خنک می شود.

کولر گازی یا اسپلیت از پرطرفدارترین و رایج ترین تجهیزات تهویه مطبوع مستقل و خانگی بوده که برای تأمین سرمایش (حتی گرمایش) در محیط های مختلف مسکونی، اداری مورد استفاده قرار می گیرند.

با نصب کولر گازی در هر قسمت از یک محیط ساختمان امکان تنظیم دمای کاملا مستقل از دمای دیگر قسمت های ساختمان در اختیار شماست. کولرهای گازی و اسپلیت در انواع دیواری، ایستاده، پرتابل و پنجره ای، تولید می شوند.

محاسبه ظرفیت اسپلیت و کولر گازی

در شرایط آب و هوایی شهرهایی مانند تهران، برای محاسبه تقریبی ظرفیت کولر گازی و اسپلیت مورد نیاز در طبقات وسط ساختمان به ازای هر متر مربع حدود 400 تا 600 (BTU) و درطبقاتی که بالای آنها پشت بام است بدلیل تابش نور خورشید بر سقف ،به ازای هر مترمربع زیربنا بین 600 تا 800 (BTU) درنظر گرفته می شود.

ظرفیت کولر گازی یا اسپلیت (BTU)
برای واحدهای زیر پشت بام (m2)
برای طبقات دیگر (m2)
9000
تا 12
تا 15
12000
تا 17
تا 22
18000
تا 25
تا 35
24000
تا 34
تا 45
32000
تا 45
تا 64
45000 ایستاده
تا 55
تا 75
60000 ایستاده
تا 75
تا 100
90000 ایستاده
تا 110
تا 150

مزایای کولر گازی و اسپلیت نسبت به کولر آبی

کولرهای گازی و اسپلیت ها نسبت به کولرهای آبی دارای مزایای زیر هستند.

 • خنکی مطبوع تر
 • امکان تصفیه هوای داخلی و جذب ذرات و آلودگی های معلق در هوا
 • تأمین سریع تر دمای هوای دلخواه
 • قابلیت استفاده و بهره برداری در آب و هوای گرم و شرجی
 • تأمین آسایش و رفاه بیشتر و سهولت در استفاده
 • عدم نیاز به مصرف آب
 • امکان تنظیم دمای هوای خنک خروجی
 • عدم نیاز به اجرای کانال کشی حجیم کولرهای آبی
 • کارکرد بی صدا
 • طراحی شیک

به منظور کاهش موثر مصرف برق کولر گازی و اسپلیت، دمای آن را روی 25 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید. این عمل باعث خاموش شدن متناوب کمپرسور دستگاه و کاهش هزینه برق مصرفی می گردد.

BTU واحد استاندارد اندازه گیری انرژی گرمایی در تجهیزات تهویه مطبوع است و به مقدار گرمایی گفته می شود که می تواند دمای یک پوند آب را در فشار یک اتمسفر به میزان یک درجه برساند.

کمپرسورها قطعاتی هستند که با استفاده از فشرده کردن و کاهش حجم گاز مبرّد، باعث تبدیل گاز به مایع می شوند. در کولرهای گازی کمپرسورها در واقع موتور دستگاه هستند و ساختاری کاملا مشابه کمپرسور یخچال ها را دارند.

در کولرهای گازی و اسپلیت های امروزی، کمپرسور روتاری بیشترین کاربرد را دارد.

انواع گاز مبرد در کولر گازی و اسپلیت

 • گاز مبرّد فریون 22 (R22): (فرمولی شیمیایی داشته و برای لایه اوزون مخرب است و منسوخ شده است)
 • گاز مبرّد فریون 410 (R410): فرمولی گیاهی داشته و دوستدار محیط زیست بوده،دارای راندمان بالا می باشد و در کولرهای اینورتر دارای بیشترین کاربرد می باشد.
 • گاز مبرّد فریون 407 (R407): این مبرد نیز فرمولی گیاهی داشته و دوستدار محیط زیست است و راندمان بالایی نیز دارد.

انواع کولر گازی و اسپلیت

کولر گازی پنجره ای، اسپلیت دیواری، داکت اسپلیت، کولر گازی ایستاده و کولر گازی پرتابل که نیازی به کندانسور بیرونی ندارد و صرفا برای مکان هایی با متراژ حداکثر 10 متر مربع مورد استفاده قرار می گیرد. 

در سایت مرجع و فروشگاهی تاسیسات کلاب مدل های مختلف اسپلیت و کولر گازی دیواری از ظرفیت های 9000 تا ظرفیت های 30000، مدل های ایستاده از ظرفیت های 30000 تا ظرفیت های 90000 و مدل های پرتابل در ظرفیت های 7000 تا 14000 به مشتریان گرامی ارائه می گردد.

تفاوت کولر گازی معمولی و ایتورتر

به طور خلاصه تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی در این است که کولر گازی معمولی، دارای موتور با دور ثابت است؛ برای مثال اگر دمای کولر را روی درجه ای تنظیم نماییم، کولرگازی دمای خانه را به آن درجه می‌رساند و سپس موتور آن خاموش می‌شود و هنگامی که دمای محیط کاسته شد، موتور دوباره روشن می‌گردد. اما در کولر گازی اینورتر، دور موتور، متغیر است و نسبت به دمای خانه تغییر می‌کند که این موضوع در نهایت باعث صرفه جویی در مصرف برق و انرژی می گردد.

انواع کمپرسور

در انواع کولر گازی و اسپلیت کلا˝ از سه نوع کمپرسور استفاده می شود :

 • اسکرال (Scroll)
 • پیستونی (حاره ای)(Reciprocating)
 •  روتاری (Rotary)

بطور کلی کمپرسورها قطعاتی هستند که با استفاده از فشرده کردن و کاهش حجم گاز، باعث تبدیل گاز به مایع می شوند.

کمپرسورها در کولرهای گازی اسپلیت در واقع موتور دستگاه هستند و نقش مهمی ایفا می کنند و از لحاظ ساختاری کاملا مشابه کمپرسور یخچال ها هستند.

در کولرهای اسپلیت امروزی، کمپرسور روتاری بیشترین کاربرد را دارد و نوع اسکرال با وجود عملکرد بهتر، خیلی کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

نکاتی در رابطه با شستشوی فیلتر اسپلیت ها

فیلتر کولر گازی عمدتا نوعی توری مشبک می باشد که در بخش زیرین قاب داخلی پنل کولر گازی نصب می گردد و موجب جذب بسیاری از آلاینده های جامد مانند گرد و غبار و دوده در هوا می شود. فیلتر یکی از اجزای مهم در پاکیزگی هوای کولر گازی می باشد که تمیز بودن آن کمک زیادی به بازدهی هوای خنک اسپلیت می نماید و همچنین هرچقدر فیلتر کولر گازی تمیزتز باشد هوایی تمیز و عاری از مواد آلرژی زا خواهیم داشت.
پس تمیز کردن فیلتر کولر گازی یکی از کارهای حائز اهمیت می باشد که باید آن را به نحو درستی انجام داد. اهمیت داشتن فیلتر تمیز به این دلیل است که علاوه بر هوای تمیز خروجی از دستگاه، کویل‌های اسپلیت همواره باید تمیز و بدون گرد و غبار باشند، در این صورت است که با هوای اطراف بیشتر در ارتباط هستند و با راندمان بیشتری هوا را به محیط اطراف انتقال می دهند. فیلترها با توجه به شرکت سازنده ی کولر گازی و اسپلیت در نوع قابل تعویض و یا دائمی ساخته شده و درون یونیت داخلی اسپلیت تعبیه می شوند.
اگر مدت زمان زیادی است که از کولر گازی خود استفاده می کنید، فکرش را هم نخواهید کرد که داخل بخش‌های مختلف کولر گازی به ویژه فیلترهای آن چقدر می توانند کثیف و پر از آلودگی باشند. سرویس کولر گازی باید طبق یک روال مشخص صورت گیرد، به این منظور تمام فرآیند تمیز کردن کولر گازی را به صورت مرحله به مرحله شرح می دهیم :

ابتدا دستگاه خود را خاموش کرده (از قطع بودن برق دستگاه مطمئن شوید) و خیلی آرام قاب جلویی پنل داخلی دستگاه را باز کنید و فیلتر را به آرامی بردارید تا ضمن آسب ندیدن فیلتر، خاک‌های انباشته شده روی آن در محیط پخش نگردد.

در مرحله بعدی سنسور یا حسگر قرار گرفته در پشت فیلتر‌های داخل پنل داخلی کولر گازی را تمیز می نماییم. با کمی فشار‌ می‌توانید این سنسور را خارج نموده و با یک پارچه خشک آن را تمیز کنید و سپس سر جای اول قرار دهید.سپس شست و شوی کویل‌های پنل داخلی را با اسپری محلول آب و مایع دستشویی شروع می کنیم.کویل ها به صورت صفحاتی هستند که در هنگام باز کردن در پنل آن‌ها را مشاهده‌ می نمایید. از آنجایی که این کویل‌ها در ارتباط مستقیم با هوای اطراف هستند، دارای تأثیر به سزایی بر عملکرد دستگاه می باشند. به همین دلیل این بخش عمدتاً چرب است برای شست و شوی آن باید از اسپری‌ها یا مایع‌های شستشوی چربی زدا استفاده نمود.

در سایت فروش آنلاین تاسیسات کلاب انواع اسپلیت و کولر گازی در برندهای مختلف با گارانتی شرکتی در اختیار شما مشتریان گرامی قرار گرفته است.

از جمله برند های تولید کننده اسپلیت و کولر گازی ، موجود در سایت تاسیسات کلاب می توان به اسپلیت و کولر گازی، گری، گرین، اجنرال، هایسنس، ال جی، سامسونگ و ... اشاره نمود که همگی دارای گارانتی معتبر و شرکتی هستند و اکثرا دارای نصب رایگان، لوله مسی، کابل و عایق رایگان هستند.

 

کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش: