اسپلیت ایستاده

اسپلیت ایستاده

کولر گازی یا اسپلیت ها دارای انواع مختلفی می باشند، کولر گازی پنجره ای، اسپلیت دیواری، داکت اسپلیت، کولر گازی ایستاده (در ظرفیت‌های 9000 تا 90000 بی تی یو) و کولر گازی پرتابل که نیازی به کندانسور بیرونی ندارد و صرفا برای ظرفیت‌های 7000 تا حداکثر 14000 بی تی یو و در مکان‌هایی با متراژ حداکثر 10 متر مربع مورد استفاده قرار می گیرد.

کولرهای گازی ایستاده همانطور که از نامشان پیداست با نحوه استقرار و بهره برداری بصورت ایستاده روانه بازار می شوند. این کولرها هم مانند دیگر انواع اسپلیت ها از دو یونیت داخلی و خارجی تشکیل شده اند که پنل داخلی بصورت ایستاده در فضای داخلی کولر قرار می گیرد و بخش خارجی یا همان کندانسور در بیرون از ساختمان قرار می گیرد. کمپرسور این دستگاهها حین عملکرد، گرمای زیادی تولید می کند  به همین خاطر باید در فضای بیرونی مانند بالکن یا بام ساختمان قرار گیرد.

 نکته دیگر در مورد کندانسور یا بخش بیرونی کولرهای گازی اسپلیت ایستاده بزرگی ابعاد، وزن و حجم کندانسور آنها به دلیل ظرفیت بالای کولرهای گازی اسپلیت ایستاده می باشد. بدیهی است یونیت داخلی و خارجی این کولرها نیز توسط لوله به یکدیگر متصل می شوند و از این طریق با یکدیگر ارتباط دارند.

حین خرید کولر گازی ایستاده باید توجه داشت که برق مورد نیاز این کولرها معمولاً از نوع سه فاز می باشد.مثلا کولر گازی اسپلیت ایستاده مدل ZMFB-36HO3RANA شرکت زانتی با ظرفیت 36000BTU  تک فاز می باشد، ولی این کولرها در ظرفیت‌های بالاتر معمولاً نیاز به برق سه فاز دارند.

در کولرهای گازی ایستاده از کمپرسور نوع اسکرال، پیستونی و روتاری با توجه به نوع ظرفیت و برند آن مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل تنوع در نوع کمپرسور کولرهای گازی ایستاده، در مناطق مختلف کوهستانی و یا گرمسیری می توان از این نوع سیستم سرمایش استفاده نمود.

نکاتی در رابطه با شستشوی فیلتر اسپلیت ها

فیلتر کولر گازی عمدتا نوعی توری مشبک می باشد که در بخش زیرین قاب داخلی پنل کولر گازی نصب می گردد و موجب جذب بسیاری از آلاینده های جامد مانند گرد و غبار و دوده در هوا می شود. فیلتر یکی از اجزای مهم در پاکیزگی هوای کولر گازی می باشد که تمیز بودن آن کمک زیادی به بازدهی هوای خنک اسپلیت می نماید و همچنین هرچقدر فیلتر کولر گازی تمیزتز باشد هوایی تمیز و عاری از مواد آلرژی زا خواهیم داشت.
پس تمیز کردن فیلتر کولر گازی یکی از کارهای حائز اهمیت می باشد که باید آن را به نحو درستی انجام داد. اهمیت داشتن فیلتر تمیز به این دلیل است که علاوه بر هوای تمیز خروجی از دستگاه، کویل‌های اسپلیت همواره باید تمیز و بدون گرد و غبار باشند، در این صورت است که با هوای اطراف بیشتر در ارتباط هستند و با راندمان بیشتری هوا را به محیط اطراف انتقال می دهند. فیلترها با توجه به شرکت سازنده ی کولر گازی و اسپلیت در نوع قابل تعویض و یا دائمی ساخته شده و درون یونیت داخلی اسپلیت تعبیه می شوند.
اگر مدت زمان زیادی است که از کولر گازی خود استفاده می کنید، فکرش را هم نخواهید کرد که داخل بخش‌های مختلف کولر گازی به ویژه فیلترهای آن چقدر می توانند کثیف و پر از آلودگی باشند. سرویس کولر گازی باید طبق یک روال مشخص صورت گیرد، به این منظور تمام فرآیند تمیز کردن کولر گازی را به صورت مرحله به مرحله شرح می دهیم :

ابتدا دستگاه خود را خاموش کرده (از قطع بودن برق دستگاه مطمئن شوید) و خیلی آرام قاب جلویی پنل داخلی دستگاه را باز کنید و فیلتر را به آرامی بردارید تا ضمن آسب ندیدن فیلتر، خاک‌های انباشته شده روی آن در محیط پخش نگردد.

در مرحله بعدی سنسور یا حسگر قرار گرفته در پشت فیلتر‌های داخل پنل داخلی کولر گازی را تمیز می نماییم. با کمی فشار‌ می‌توانید این سنسور را خارج نموده و با یک پارچه خشک آن را تمیز کنید و سپس سر جای اول قرار دهید.سپس شست و شوی کویل‌های پنل داخلی را با اسپری محلول آب و مایع دستشویی شروع می کنیم.کویل ها به صورت صفحاتی هستند که در هنگام باز کردن در پنل آن‌ها را مشاهده‌ می نمایید. از آنجایی که این کویل‌ها در ارتباط مستقیم با هوای اطراف هستند، دارای تأثیر به سزایی بر عملکرد دستگاه می باشند. به همین دلیل این بخش عمدتاً چرب است برای شست و شوی آن باید از اسپری‌ها یا مایع‌های شستشوی چربی زدا استفاده نمود.


برآورد ظرفیت کولر گازی و اسپلیت


برای طبقات دیگر
(m2)
برای واحدهای زیر پشت بام
(m2)
ظرفیت کولر گازی یا اسپلیت
(BTU)
تا 15تا 129000
تا 22تا 1712000
تا 35تا 2518000
تا 45تا 3424000
تا 64تا 4532000

در سایت فروش آنلاین تاسیسات کلاب انواع اسپلیت و کولر گازی در برندهای مختلف با گارانتی شرکتی در اختیار شما مشتریان گرامی قرار گرفته است.

کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش:

دسته‌بندی