فن کوئل کاستی یکطرفه

فن کوئل کاستی یکطرفه

فن کوئل ها تجهیزاتی هستند که در سیستم های تهویه مطبوع دارای چیلر مورد استفاده قرار می گیرند. فن کوئل ها در انواع مختلف فن کوئل سقفی (با کابین و بدون کابین)، فن کوئل های زمینی (با کابین و بدون کابین)، فن کوئل های کاستی (یکطرفه، چهارطرفه)، فن کوئل های دیواری و فن کوئل های کانالی پر فشار  ارائه میشوند.

فن کوئل کوچکترین جزء سیستم تهویه مطبوع می باشد و در واقع یک مبدل تبدیل انرژی از آب به هوا است و حداقل اجزای تشکیل دهنده آن شامل کویل، موتور و فن دمنده هوا می باشد.

فن کوئل ها دارای انواع مختلفی از نظر محل نصب، شکل ظاهری و نوع کاربری می باشند و در انواع سقفی، دیواری، زمینی، کاستی و کانالی تولید و عرضه می شوند.

فن کوئل های ساده معمولا تک کوئل یا دو لوله ای می باشند و به طور همزمان قابلیت تغییر وضعیت از حالت سرما به گرما را ندارند.

  • فن کوئل ها با عبور هوا از میان کویل مسی حاوی آب سرد در تابستان و کوئل حاوی آبگرم در زمستان وظیفه تامین هوای خنک و هوای گرم در فصول مختلف سال را به عهده دارند.
  • استفاده از فن کوئل، در مواردی که بخواهیم درجه حرارت هر فضا بطور جداگانه کنترل شود و همچنین از انتقال و جابجایی هوا و آلودگی بین فضاهای مختلف جلوگیری به عمل آید، گزینه مناسبی است.

فن کوئل کاستی سقفی دارای دو نوع یک طرفه و چهار طرفه و از نظر لوله های متصل نیز دارای انواع دو لوله ای و چهار لوله ای می باشد. فن کوئل کاستی یک طرفه معمولا در ظرفیت های 300 تا 600 CFM و فن کوئل های کاستی چهر طرفه اغلب در ظرفیت های 300 تا 1400 CFM ساخت و به بازار عرضه می گردند.

بررسی اجزای مهم فن کوئل

 کوئل: کوئل در واقع همان محل عبور سیال سرد یا گرم می باشد و معمولاً از جنس لوله های مسی با فین های آلومینیومی تولید می شود. آرایش نحوه قرار گرفتن لوله ها و تعداد ردیف لوله ها پوشش های حفاظتی روی فین ها، جنس لوله ها، تعداد فین ها در واحد طول و شکل موجی آن ها  وجه تمایز کوئل ها در برندهای مختلف سازنده فن کوئل می باشد.
معمولاً در قسمت کوئل فن کوئل ها از لوله مسی سایز 3/8 اینچ سه ردیفه استفاده می شود، اما چنانچه از کوئل دو ردیفه ولی با قطر 1/2 اینچ استفاده شود، علاوه بر افزایش راندمان حرارت دهی فن کوئل، کاهش افت فشار جریان سیال ناقل را نیز به همراه خواهد داشت. در بعضی موارد برای ایجاد امکان تامین همزمان هوای سرد و هوای گرم در شبانه روز و یا فضاهای مختلف یک ساختمان لوکس، از فن کوئل هایی که دارای دو کوئل مجزا می باشند ( یکی جهت جریان ثابت آب سرد چیلر و دیگری جهت تامین جریان همیشگی آب گرم دیگ)، استفاده می شود. به این نوع فن کوئل ها، اصطلاحاً فن کوئل چهار لوله ای می گویند. با استفاده از فن کوئل های چهار لوله ای می توان علاوه بر آنکه بخشی از یک ساختمان را سرد و بخش دیگری را گرم نمود، همچنین قادر خواهیم بود در ساعات مختلف شبانه روز، هوای سرد و یا هوای گرم را در یک فضای واحد تأمین نماییم. فن کوئل های چهار لوله ای حتما باید مجهز به شیر برقی باشند و با توجه به فرمان ترموستات، آب سرد یا آب گرم در یکی از دو کوئل جریان می یابد.

بهتر است بدنه فن کوئل یکپارچه باشد تا در طول زمان باعث ایجاد لرزش و صدا بین بخش های مختلف بدنه نشود.
موتور: الکتروموتور در انواع سه دور و حداکثر ۸ دور روی فن کوئل ها قابل نصب می باشد. همچنین ممکن است به صورت یکپارچه و یا قابل تعمیر ساخته شوند انواع مختلفی هم در خصوص بوش شفت و یا بلبرینگ دارند که در کارایی درازمدت و سطح صدا تاثیر گذار است. لازم است موتور به کار رفته در فن کوئل از نوع چند دور و کم صدا (Low noise) و با بلبرینگ های بسیار مطمئن باشد تا صدای کارکرد مجموعه الکتروموتور و فن نصب شده روی آن کمتر از 35 دسی بل باشد.
فن: جابجایی هوا از روی کوئل و حرکت هوا وظیفه فن هوادهی در فن کوئل ها می باشد. در سازنده های مختلف با توجه به سطح صدای تولیدی مختلف و تامین فشار مورد نیاز هوا برای عبور از روی کویل دریچه فن کوئل یا کانال، طراحی های مختلفی در فن های مورد استفاده در انواع فن کوئل ها وجود دارد و معمولاً در ساخت این فن ها از جنس فلز یا نوعی پلاستیک برای تولید آن استفاده می‌شود که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند که با توجه به نوع کاربرد فن کوئل انتخاب خواهند شد.

از جمله برند های معتبر فن کوئل می توان به تهویه، نیک، میدیا، آکس، گلدیران و گرین اشاره نمود.

کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش:

دسته‌بندی